Oled olukorras, kus on vaja ettevõttelt raha laenata? Mõnes olukorras on see keelatud ja seetõttu karistatav tegevus. Anname kiire ülevaate äriühingu laenukeelust, kui antakse laenu juhatuse liikmele ja/või osanikule, selle rikkumise tagajärgedest ning võimalikust maksustamisest.
Äriühingu laenukeeld on seaduslik regulatsioon, mida reguleerib Äriseadustik § 159 lg 1, mis piirab laenu andmist juhatuse liikmetele ja osanikele. Laenukeelu eesmärk on kaitsta vähemusaktsionäride ja võlausaldajate huve.
Erand: Tütarettevõtja võib laenu anda oma emaettevõtjale või emaettevõtja aktsionärile, osanikule või liikmele, mis moodustab tütarettevõtjaga sama kontserni, kui selle tehinguga ei kahjustata osaühingu majanduslikku seisundit ega võlausaldajate huve (ÄS §159 lg 2).
Seaduse järgi on tehing tühine, kui äriühingu laenukeeld on rikutud. Laenatud summa tuleb ettevõttele tagastada koos saamata jäänud tuluga.
Seaduse järgi ei tohi laenu anda juhatuse liikmele ja/või osanikule, kuid praktikas seda siiski tehakse. Selleks, et hoida maksustamise risk võimalikult madalal, peab tehing olema ettevõtte jaoks kasulik. See tähendab seda, et äriühing peab teenima laenu andmisega mingisugust kasu nt intresside teenimisega. Tuleb arvestada asjaoluga, et tegemist on seotud osapoolte vahelise tehinguga. Seotud osapoolte vaheliste tehingute puhul on oluline, et tehing toimuks vastavalt turutingimustele.
Kui laenu antakse seotud osapoolele oluliselt alla turutingimuste, siis võidakse maksustada tulumaksuga saamata jäänud osa (TuMS §50 lg 4). Kusjuures oma töötajale (sh ka juhatuse liikmele) laenu andmine alla turutingimuste läheb hoopis erisoodustusmaksu alla.
Turuintressi saab näiteks määrata, küsides finantsasutustest pakkumisi. Kui see tundub aeganõudev, siis intressi määramisel on abiks Eesti Panga veebilehel avaldatud Euroopa Keskpanga põhirefinantseerimisoperatsioonidele kohaldatavad intressimäärad: https://www.eestipank.ee/volasuhete-intressimaar.
Kui intressimäär on selle tasumise hetkel madalam, kui antud hetke turuintressimäär, siis kujuneb erisoodustuse hinnaks turutingimustele vastava intressi summa ja laenulepingus määratud tasumisele kuuluva intressisumma vahe. Kui intressimäär on selle maksmise hetkel vähemalt kahekordne VÕS § 94 lg 2 kohaselt viimati avaldatud intressimäärast, siis maksukohustust ei teki (Erisoodustuse hinna määramise kord § 3).
Näiteks: Viimati avaldatud võlasuhete intressimäär on 4,25% (1. juuli 2024), millest tulenevalt on äriühingul võimalik töötajale laenu anda ilma erisoodustuseta juhul, kui laenule rakendatav intressimäär on vähemalt 8,5%. Seda siis, kui ei tea, mis võiks olla antud laenu puhul hetkel kehtiv turuintressimäär.
Intress arvestatakse ja tuleb tasuda vähemalt kord kalendriaastas. Kui laen tuleb tagastada enne aasta lõppu, siis sellisel juhul tuleb intress tasuda laenu tagasimaksmise ajal (VÕS § 397 lg 3). Kui seda pole tehtud, siis on maksuameti seisukoht, et töötaja on saanud intresside ulatuses rahaliselt hinnatavat hüve.
Kui sul tekkis küsimusi ja soovid antud teemal nõu saada, siis võta meiega ühendust.