Armsad kliendid! Vahemikus 23. kuni 29.detsember on Trikato jõulupuhkusel. Sel perioodil ei ole me kättesaadavad ega tee raamatupidamistöid.

Kasumi jaotamise ettepanek on üks kohustuslik osa majandusaasta aruandest

Juhend: Majandusaasta aruande kasumi jaotamise või kahjumi katmise ettepanek ning otsus

Kasumi jaotamise ettepanek või kahjumi katmise ettepanek on üks iga aastase kohustusliku majandusaasta aruande osadest. Ettepaneku tegemiseks ettevõtjaportaalis peavad sellele eelnevalt olema juba valmis koostatud ja täidetud ning juhatuse poolt allkirjastatud majandusaasta aruanne. Enne kui aruande äriregistrile esitada saab, tuleb täita ära viimane etapp milleks ongi kasumi jaotamise või kahjumi katmise ettepanek. Järgnevalt leiad täpse juhendi, kuidas ettepanek iseseisvalt ära täita ning ettevõtte majandusaasta aruanne Äriregitrile esitada. Palun pane ettepaneku täitmiseks valmis või küsi enda raamatupidajalt ettevõtte majandusaasta seisuga bilanss! Seda infot läheb sul vajalik lahtrite täitmiseks vaja.

Ettepaneku täitmine ja esitamine

  1. Esmalt on vaja minna ja sisse logida e-äriregitrisse:
  2. Vali ülevalt menüüst „Aruande esitamine“. Kui sinu ettevõtte majandusaasta aruanne on (raamatupidaja poolt) portaali juba sisestatud vali „Pooleliolevad aruanded“ ning selle tagant nupuke „Vaata“.
  1. Valmis sisestatud majandusaasta aruandega saad tutvuda laadides alla valmis genereeritud PDF faili. Klikka failile ning kontrolli aruanne üle ning kui kõik on korrektne ja sobilik lisa aruande lõpetamise kuupäev ning salvesta. Kui aruandes esineb arusaamatusi või sul on tekkinud küsimusi, anna sellest raamatupidajale julgelt teada! Kõike on veel võimalik enne aruande allkirjastamist muuta.
  1. Kui oled aruande suunanud allkirjastamisele vali „Aruande digiallkirjastamine“ ning järgi edasisi juhised.
  1. Aruande kinnitamiseks on vajalik juhatuse allkiri. Seda saad teha vajutades nupule „Lisa aruandele digiallkiri“. Kui allkirjastamine oli edukas, ilmub roheline teavitus „Dokument edukalt allkirjastatud“. 
  1. Kui majandusaasta aruandel on juhatuse allkiri olemas, on võimalik liikuda edasi vajutades „Edasi aruande esitamise etappi“. Järgmisena avaneb võimalus kasumi jaotamise või kahjumi katmise ettepaneku vormi täitmiseks. Vajalik täidetav vorm on vastavalt sellele kas ettevõtte majandusaasta jäi kasumisse või kahjumisse. Vali „Sisesta näitajad“.
  1. Võta endale ette kas eelnevalt alla laetud majandusaasta aruanne või raamatupidaja poolt saadetud bilanss majandusaasta aruande perioodi lõpu seisuga. Kui kasutad andmeid alla laetud aruandest, mine samuti lehele kus on bilanss. Kohustuslik on ära täita lüngad „Eelmiste perioodide jaotamata kasum (kahjum)“ ning „Aruandeaasta kasum (kahjum)“. Sisesta sinna numbrid olemasolevast bilanssist.

    NB! Kui soovid tuleval aastal ettevõttest välja maksta dividende, sisesta dividendide reale eeldatav summa kasumist mis dividendideks määratakse. Tegemist ei ole kohustusega see summa ka välja maksta, vaid see on ettepanek. Kui oled lõpetanud, vajuta „Salvesta ja arvuta summad“ ning kui tuleb roheline kinnitus mine „Tagasi aruande esitamise lehele“. 
  1. Sellega on kõik vajalikud osad täidetud ning aruanne on valmis esitamiseks. Äriregister annab valida kas esitada ja teha aruanne avalikuks kohe või kasutada ajatamist. Ajatamisel annab äriregister võimaluse esitada ja avalikustada aruanne täpselt selleks valitud kuupäeval. Siinkohal saad teha valiku vastavalt iseenda soovile. Kui valid aruannet mitte kohe esitada soovitame siiski valida päev või kaks enne tähtaega, siis on kindel, et esitamiste rohkuse tõttu ei jääks Sinu ettevõtte aruanne esitamata.
  2. Enne kui aruanne Äriregistrile esitatud saab, tuleb kinnitada ka ettevõtte tegelike kasusaajate andmed. Ettevõtte tegelikuks kasusaajaks on füüsiline isik, kes lõplikult omab või kontrollib ettevõtet tavapäraselt osaluse kaudu. Nõutavateks andmeteks tegeliku kasusaaja kohta on: eesnimi, perekonnanimi, isikukood (või sünnikuupäev isikukoodi puudumisel), ettevõtte üle kontrolli teostamise viis ning elukoht (riigi nimi). Ehk siin tahetakse teada, kas osanike seas on viimase aruande perioodi jooksul toimunud muudatusi. Vali vastav variant ning „Edasi“. 

Ja ongi KÕIK! Kui aruanne sai edukalt esitatud saabub sulle vastav roheline teade ekraanile ning äriregistri poolne kinnitus määratud kontakt e-mailile. 

Kui midagi jäi arusaamatuks või soovite meie abi, võtke julgelt ühendust!