Armsad kliendid! Vahemikus 23. kuni 29.detsember on Trikato jõulupuhkusel. Sel perioodil ei ole me kättesaadavad ega tee raamatupidamistöid.

Kustutamishoiatus sai teemaks 2023. aasta alguses.

Kustutamishoiatus – mis see on ja mida teha?

Kustutamishoiatus sai teemaks 2023. aasta alguses. Siis jõustus seadus, mille alusel lihtsustus ettevõtete kustutamine äriregistrist, kui ei ole täidetud näiteks aastaaruandekohustust või äriühingul pole üle kahe aasta juhatust või ettevõtte omakapital on miinuses, aga juhtkond ei reageeri hoiatustele. Kahjuks on omajagu ettevõtteid, kellel on need nõuded täitmata ja seega on see muudatus mõjutanud paljusid Eestis registreeritud ettevõtteid. Kuna varem ei ole aruannete esitamise suhtes nii resoluutne oldud siis nüüd avaldab registripidaja Ametlikes Teadaannetes teate osaühingu kustutamise hoiatuse kohta vähemalt kolm kuud enne kustutamist, et võlausaldajad saaksid oma nõuetest teada anda.

Kuna teema on jätkuvalt aktuaalne, siis tegime blogis väikese kokkuvõtte kustutamishoiatuse põhjustest, tagajärgedest ning ettevõtte ennistamise protsessist.

Mis on kustutamishoiatus?

Kustutamishoiatus on ametlik teadaanne, mis saadetakse juriidilisele isikule, kui on tuvastatud puuduste olemasolu, mis võib viia ettevõtte kustutamiseni registrist. Puuduste olemasolu võib seotud olla kontaktisiku esitamise kohustuse eiramisega (kontaktisik on kohustuslik, kui juriidilise isiku aadress asub välisriigis) või õigeaegselt on esitamata majandusaasta aruanne. Tavaliselt antakse aega 3 kuud puuduste kõrvaldamiseks. Aruanne tuleb esitada registrile hiljemalt 6 kuud pärast majandusaasta lõppu.

Kuidas reageerida, kui ettevõttele tehti kustutamishoiatus?

Kui oled saanud kustutamishoiatuse, siis võiksid kaaluda järgmisi samme:

  • Kontrolli põhjuseid. Loe hoiatust põhjalikult ja uuri, millised on põhjused, mis on viinud hoiatuse saamiseni.
  • Kontakteeru vajadusel registriosakonnaga. Kui on küsimusi või vajad rohkem aega, et probleem kõrvaldada, siis tuleks võtta ühendust Tartu Maakohtu registriosakonnaga.
  • Korrigeeri probleem. Esita vajalik või vajalikud aruanded. Võta ühendust ning aitame aruanded valmis teha ning ära esitada.

Mis juhtub, kui hoiatusele ei reageerita?

Kui kustutamishoiatusele jäetakse reageerimata ning probleemi ei lahendata etteantud aja jooksul, siis võib registripidaja ettevõtte kustutada. On mõned põhjused, kui ettevõtteid registrist ei kustutata:

  • kui on maksuvõlad
  • kui on käimas kohtu-, kriminaal- või täitemenetlus
  • kui ettevõttel on kinnistusraamatu, laevakinnistusraamatu, äriregistri või väärtpaberite registri andmetel mingit vara

Ettevõtteid, keda menetluste või vara tõttu kustutada ei saa, võib kohustuste täitmata jätmise eest korduvalt trahvida kuni 3200 euroga. Kui ettevõte trahve ei tasu, saab trahviraha nõuda otse juhatusel liikmelt või ettevõtte osanikelt.

Kustutamine tähendab, et juriidilist isikut pole enam registris ja seetõttu ei saa enam teha tehinguid ega täita oma seaduslikke kohustusi. Samas ettevõtte pangakontol või maksuameti ettemaksu kontol olev raha kustutamist ei takista. Pangas võivad olla ka raha, finantsinvesteeringu, hoiused jne. või see vara võib olla ka mõne muu riigi pangas. Kui soovitakse hiljem taastada kustutatud ettevõte, siis võib see olla keeruline ja kulukas protsess.

Kas on võimalik vältida kustutamist?

Kustutamist saab ennetada, kui hoiad oma ettevõtte andmed ja tegevused ajakohasena ning järgid kõiki ettevõttele seatud seaduslikke nõudeid.

Mõned soovitused:

  • Regulaarne aruandlus: esita kõik seaduslikud aruanded ja tasu maksud õigeaegselt.
  • Passiivne tegevus: kui ettevõte ei tegutse aktiivselt, siis mõtle, kas oleks mõistlik ettevõtte tegevus üldse lõpetada. Aruanne tuleb esitada ka siis, kui ettevõttel majandustegevust ei toimu.
  • Õigete kontaktandmete hoidmine: veendu, et ettevõtte kontaktandmed (nt aadress, e-post ja telefoni nr) oleksid ajakohased, et vältida teavituste saamata jäämist.

Juhul kui juriidiline isik on kustutatud majandusaasta aruande esitamata jätmise või kontaktisiku määramata jätmise tõttu, on kolme aasta jooksul alates kustutamisest võimalik taotleda ettevõtte ennistamist.

Mis on ettevõtte ennistamine?

Ettevõtte ennistamine on protsess, kus kustutatud ettevõtte juriidiline staatus taastatakse ja ettevõtte tegevus võib jätkuda. See tähendab, et ettevõtte õigused ja kohustused taastatakse ning ettevõtte omanik saab jätkata ettevõtte tegevust, nagu enne kustutamist.

Kuidas ennistamise protsess käib?

Ennistamiseks tuleb:

  • e-äriregistri portaalis koostada ennistamise avaldus,
  • likvideerida avalduse koostamise käigus kõik puudused,
  • allkirjastada avaldus,
  • tasuda riigilõiv 200€,
  • avaldus registripidajale esitada.

Samm-sammult õpetus on olemas siin:
https://abiinfo.rik.ee/avalduste-esitamine/registrisse-ennistamine-parast-kustutamist

Kokkuvõte

Kui ettevõte on saanud kustutamishoiatuse, siis tuleks sellesse suhtuda tõsiselt. Esmalt tuleb teha selgeks, mis põhjusel kustutamishoiatus saadeti. Vajadusel soovitame võtta ühendust registriosakonnaga ning uurida teate saatmise tagamaid. Kui selgus, et tähtaegselt on esitamata majandusaasta aruanded, siis tuleb otsida raamatupidaja; selgitada talle julgelt probleemi olemust ning siis saab juba koos hakata aruandeid ette valmistama ning need ruttu ära esitada.

Kui kustutamishoiatusel märgitud tähtajaks jäävad majandusaasta aruanded esitamata ning ajapikendust ei paluta, siis ettevõte kustutatakse registrist. See tähendab, et ei saa nt teha ka enam pangas ettevõttega tehinguid. Kuna ennistamise protsess on aeganõudev ja kulukas, siis soovitame juba eos hoida aruandluse korras.

Kui soovid vabatahtlikult ise ettevõtte likvideerida siis sellest lähemalt siit:
https://www.trikato.ee/firma-likvideerimine/