Iga ettevõtja peab esitama lõppenud majandusaasta kohta majandusaasta aruande. Osad väikeettevõtjaid koostavad aruannet ise, osad aga lasevad selle raamatupidajal valmistada. Räägime täpsemalt, mida see endas sisaldab.
Raamatupidamise seadusega kehtestati järgmine ettevõtete liigitus:
Mikroettevõte peab koostama 2 põhiaruannet (bilanss, kasumiaruanne) ja kuni 3 lisa.
Väikeettevõte peab koostama 2 põhiaruannet (bilanss, kasumiaruanne), kuni 9 lisa ja tegevusaruande.
Raamatupidamise aastaaruanne põhineb lõppenud majandusaastal toimunud majandustehingutest, nagu müümine, ostmine ja pangatehingud. Selle alusel hakatakse kontrollima tehingute õigsust:
– Kas tulud ja kulud on kajastatud õiges perioodis?
– Kas varade ja kohustiste saldo klapib? Kas need andmed klapivad maksuameti andmetega? Kas pangaväljavõte klapib pangakonto saldoga?
– Kas bilansis on varad, mis on kaotanud oma väärtuse?
– Kas kulum põhivaradele on koostatud?
– Kas reservid (nt. puhkusereserv) on arvestatud?
Vajadusel tuleb teha parandused, et kõik klapiks.
Aastaaruande koostamine nõuab ka tegevusaruande esitamist. Selles vaba vormiga aruandes peab ettevõtja paari lausega kirjeldama oma ettevõtet ja selle viimase majandusaasta tegevust.
Tegevusaruanne peab sisaldama:
Aastaaruande koostamine ja aastaaruande esitamine on kohustuslikud kõikidele ettevõtjatele! Majandusaasta aruande esitamise tähtaeg 2020 on 30 juuni. Tegemist on avaliku dokumendiga, mida võivad vaadata näiteks konkurendid, kliendid kui ka koostööpartnerid.
Aastaaruande koostamine võib tunduda pikaajalise protsessina ning väikeettevõtjal pole tihtipeale aega selle kallal pusida. Trikatos pakume mikroettevõtetele aastaaruande koostamist hinnaga 33€+km, sest teame, kui oluline on teie jaoks aeg ja raha. Võta meiega ühendust ja aitame sind!